Cabot Panthers logo
Cabot Panthers logo
Skip to Main Content
NAVIGATION
Translate

Staff Directory

Aaron Randolph, Director of Gifted & AP Programs
Melissa Elliott, Secondary G/T Coordinator
Emily Peyton, Administrative Assistant of Gifted/AP Programs

High School
Hannah Jones, Secondary G/T Specialist

Honor Courses
Alegbra II, Christy Rogers
Algebra II, BJ Brooks
Alegebra II, Rochelle Flores
Biology, Stephanie Jimmerson
Biology, Beverly Smiley
Biology, Cherie Harless
Chemistry, Brandon Daughety
Chemistry, Kim Usery
German II & III, Anamaria May-Gamboa
Language Arts, Melinda Asewicz
Language Arts, Tammy Gately
Pre-Calculus/Trig, Christy Rogers
Pre-Calculus/Trig, Wes Davis
Spanish II, Connor Heinz
Spanish III, Danielle Johns

Advanced Placement Courses
Art History, Shelly Elliott
Biology, Beverly Smiley
Calculus AB, Wes Davis
Calculus BC, Wes Davis
Chemistry, Brandon Daughety
Computer Science A, Andrea Patterson
Environmental Science, Stephanie Jimmerson
European HIstory, Alec Park
German, Anamaria May-Gamboa
Language & Composition, Peggy Medlin
Literature & Composition, Ginger Forster
Music Theory, Ian Neiswender
Physics I, Kim Usery
Spanish, BVanessa Martinez
Statistics, Brittany Farris
Studio Art-2D & Draw, Helen Goodman
US History, Janet Sumler
World History, Shelly Elliott
World History, Zach Boyd


Freshman Academy & Junior High School Pre-AP Staff
Traci Chudy, Secondary G/T Specialist

Freshman Academy
Alegebra II, Elise Gray
Civics, Ashley Beaston
Civics, Rachael Brimberry
Economics, Ashley Beaston
Economics, Rachael Brimberry
English, Becca Winslow
English, Linda Bevis
Geometry, Ronda Canon
Geometry, Rebecca Rogers
Science,  Justin Acree
Science, Anthony Shepherd

Cabot Junior High North

7th Grade
Algebra I, Peggy Magdaleno
Language Arts, Dawn Brown
Mathematics, Kelly Monroe
Science, Van Prevatt
Social Studies, Ben Lippert
      
8th Grade
Algebra I, Peggy Magdaleno
Geometry, Peggy Magdaleno
Language Arts, Kimberly Sullivan
Science, Michelle McVay
Science, Heather Bonnette
Social Studies/AR History, Kim Hill
Social Studies/AR History, Sallie Willhite
      
Cabot Junior High South

7th Grade
Algebra I, Mary Murtishaw
Language Arts, Peyton Bradshaw
Mathematics, Adam Collie
Science, Reed Fisher
Science, Heather Hawk
Social Studies, John Marsh

8th Grade
Algebra I, Mary Murtishaw
Geometry, Mary Murtishaw
Language Arts, Natalie Flemming
Science, Rusty Passini
Social Studies/AR History, Shane Raper


Middle School G/T Specialists

Middle School North, Ginger LeQuieu
Middle School South, Meaghan Sitzmann

Middle School G/T Para's

Middle School North, Valorie Hackney
Middle School South, Heather Evans


Elementary School
Elementary G/T Specialists

Central Elementary, Allan West
Eastside Elementary, Scott Patterson
Magness Creek Elementary, Lindsey Smith
Mountain Springs Elementary, Amanda Eggerth
Northside Elementary, Jennifer Thomas
Southside Elementary, Lindsey Duncan
Stagecoach Elementary, Caroline Gairhan
Ward Central Elementary, Kim Thompson
Westside Elementary, Karen Bryan

If you would like to contact any faculty member please use the following email address: Firstname.Lastname@cps.k12.ar.us

Vision & Mission

The Cabot School District is committed to educating all students to be responsible citizens who value learning, treat others with
dignity and respect, and adapt successfully to the demands of the rapidly changing society.

The Cabot School District is committed to
"Preparing Today's Students for Tomorrow's Opportunities."

GO PANTHERS GO